Haber

Rus muhalif Kara-Murza 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Rus muhalif, aktivist ve siyasetçi Vladimir Kara-Murza, Rusya-Ukrayna savaşını eleştirmek ve vatana ihanetle ilgili suçlardan 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

The Guardian’ın haberine göre Nisan 2022’den bu yana tutuklu olan ve son savunmasını geçen hafta yapan Kara-Murza, başkent Moskova’da düzenlenen karar duruşmasında savaşı eleştirdiği konuşması nedeniyle mahkum edildi.

RUSYA’DA BİR OPERATÖR İÇİN EN UZUN MAHKUM HAPİSHANESİ

Eski gazeteci Kara-Murza son savunmasında kabahatlerden beraatini talep etti ve söylediği her şeyin arkasında olduğunu kaydetti. 41 yaşındaki Rus ve İngiliz vatandaşı Kara-Murza, “Tek bir şey için kendimi suçluyorum” dedi.

Uluslararası Af Örgütü tarafından “düşünce suçlusu” ilan edilen Kara-Murza, “Ukrayna’da Rus ordusu hakkında yanlış bilgi yaydığı” gerekçesiyle tutuklandı ve ardından Nisan 2022’de tutuklandı. Kremlin’i ve Rusya-Ukrayna savaşını eleştiren konuşmalarının gerekçesi.

İngiliz basınına göre bugün görülen karar duruşmasında 25 yıl hapis cezasına çarptırılan Vladimir Kara-Murza, Rusya’da Devlet Lideri Vladimir Putin’e muhalif bir isme verilen en uzun hapis cezasına çarptırıldı.

İKİ KEZ ZEHİRLENME ŞÜPHESİYLE HASTANEYE YÜRÜTÜLDÜ

Kara-Murza daha önce Mayıs 2015 ve Şubat 2017’de zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılmış, tedavisinin ardından taburcu edilmişti. Kara-Murza, öldürülen Rus siyasetçi Boris Nemtsov’a ve zehirlendikten sonra Almanya’da tedavi gören Rus muhalif Aleksey Navalni’ye destek verdi, ardından Rusya’ya dönerek hapse girdi. (DIŞ HABERLER)

guroymak-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu